Pokládka koberce
Pokládka koberce
Pokládka koberce: Dvakrát měř a jednou řež
Pokládka koberce je poslední fází nákupu. Nejjednodušší způsobem je nechat pokládku koberce na odborném řemeslníkovi či firmě. Tuto službu nabízí všichni solidní prodejci. Můžeme se také obrátit na známého či osvědčeného pokladače z okolí. Nebo se do této práce můžeme pustit sami. Hlavním předpokladem je nákup dostatečného množství a zásada dvakrát měř a jednou řež.
Pokládka koberce: Kreslete, počítejte, přemýšlejte
Před nákupem koberce je dobré nakreslit si místnost ve zmenšeném měřítku se všemi výklenky podlahy. Přeměřte zdi, zejména u starší výstavby nebo u paneláků nebývají úhly stěn pravé. Počítejte raději s určitou vůlí – lépe je přiříznout, než aby se nedostávalo. Šířku koberce zvolíme tak, aby odpad při řezání byl co nejmenší. Odřezané zbytky koberce uchováme, mohou se někdy hodit.
Svépomocná pokládka koberce
Jestliže se nám pokládka koberce zdá být jednoduchou činností a chceme si ji udělat sami, musíme si předem opatřit kvalitní pomůcky: kovové pravoúhlé pravítko a ostrý sežezávač nebo speciální soupravu – pravítko k řezání koberců s nožem na koberce. Podlahu nejprve důkladně očistíme. Počítejme s tím, že koberec zvýrazní každou nerovnost, což bývá problém zejména u starších dřevěných podlah. Pokládka koberce se obvykle začíná od nejrovnější zdi, která nemá výklenky nebo radiátor. Koberec usadíme do rohu a zajistíme oboustranně lepící páskou. Pak koberec rozložíme po celé ploše pokoje. Je třeba stále kontrolovat, zda koberec leží rovnoběžně se zdmi a rovně na podkladu. Koberec seřezáváme pomocí kovového pravítka nebo lišty těsně u stěny. Pak vyřízneme výklenky a jiné nerovnosti. Okraje koberce kolem stěn zajistíme oboustranně lepící kobercovou páskou. Když se nám pokládka koberce zdařila, okraje stěn začistíme lištou (speciální rámeček na pásky z kobercoviny nebo jiná běžná podlahářská lišta). Nejsme-li si jisti, poraďme se před započetím práce s podlahářem. Špatný řez už totiž nelze vzít zpět.