Plovoucí podlahy a vše kolem nich
O plovoucích podlahách
Plovoucí podlahy je všeobecné označení podlah, které nejsou nijak spojené s podkladem. Tento název se často používá ve stavebních podlahových konstrukcích a používá se pro označení plovoucích roznášecích desek. V tomto článku si vysvětlíme, jak je to vlastně v případě plovoucích podlah.
Samotná lamela (plovoucí podlaha) je ve většině případů složena z nosné desky (např. MDF deska - dřevěná deska), horní nášlapné vrstvy (pohledová, pochozí nášlapová). Někdy je ve hladkém nebo strukturovaném provedení. Také se vyrábějí lamely s vrstvou uvnitř, která zajišťuje stálost objemu. Toto složení využívají dřevěné plovoucí podlahy s více vrstvami.
Výše bylo psáno, že podlahové krytiny mohou být k podkladu přilepeny, ale to se už nejedná o plovoucí podlahy. Plovoucí podlaze rozumíme tak, že nabízí pochozí vrstvu, která nadále pracuje a reaguje na vlhkost a teplotu v interiéru. Toto vše umožňuje pouze kvalitní plovoucí podlahy.
Teď něco o zásadách plovoucích podlah. Nejdůležitější je, že plovoucí podlaha nesmí být pevně přichycena k podkladu a ani s okolními stěnami v prostoru, kde jsou tyto podlahové krytiny namontovány. Lamely, ze kterých jsou plovoucí podlahy vytvářeny, musí obsahovat zámky, tedy systém uchycení pero a drážka.
Systém uchycení pero a drážka umožňuje skládání lamel na sucho, ale někdy se k sobě lamely lepí pomocí lepidla. Tento systém umožňuje spojení lamel k sobě a zároveň do jednoho celku, ať už se jedná o systém lepených nebo zámkových spojů.
Po dokončení montáže celé plochy plovoucí podlahy poté tato pochozí kompletní deska může začít pracovat, roztahovat se a smršťovat a to v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti. Plovoucí podlaha má tento název proto, že není nijak spojena s podkladem.
Obrovskou výhodou plovoucích podlah je, že je možnost pod ní namontovat akustickou, kročejovou podložku, která snižuje přenos kročejového, strukturálního hluku do ostatních konstrukcí a tím i do zbylého objektu. Další výhodou plovoucích podlah je jejich velmi rychlá montáž a dle potřeby i demontáž.
Velmi užitečné je vědět, že při instalaci plovoucí podlahy nemusíme řešit lepidla a další součásti, které přináší akorát nepříjemné zápachy. Musíme si ale uvědomit, že toto platí pouze, když se nejedná o plovoucí podlahy, kde jsou spoje lepené. V tomto případě je o něco složitější demontáž, protože se jednotlivé lamely od sebe musí silou oddělit. Systém spojení lamel se zámkem je pro demontáž mnohem snadnější, protože se oddělí bez poškození a dává možnost další montáže této podlahy.
U plovoucích podlah není vyžadována přílišná údržba, kterou naopak vyžadují jiné druhy podlahových krytin. Je zde myšleno například broušení, lakování, impregnace a podobně. Plovoucí podlahové krytiny jsou velmi ideální pro podlahové vytápění.
Moderní plovoucí podlahy nabízejí v dnešní době velmi rozsáhlý sortiment odstínů, struktur, které se dají velmi snadno zaměnit s originálem a napodobují například dřevo nebo jiné tradiční materiály. Oproti těmto materiálům jsou plovoucí podlahy s těmito vzory mnohem levnější.
Lamely plovoucích podlah jsou nabízeny také v různých velikostech a formátech. Toto rozhodnutí je pouze na novém majiteli plovoucí podlahy.
Seznam nejčastěji používaných plovoucích podlah:
- laminátové plovoucí podlahy
- dýhované plovoucí podlahy
- korkové plovoucí podlahy
- vinylové plovoucí podlahy
- linoleové a PVC plovoucí podlahy
- dřevěné dvou a třívrstvé plovoucí podlahy
Moderní plovoucí podlahy dnešní doby mají vysokou odolnost a dlouhou životnost v řádu několika desítek let. Toto závisí samozřejmě na značce výrobku a také na využívání a zacházení s plovoucí podlahovou krytinou.