Parkety ano či ne
K nejoblíbenějším podlahám z masivního dřeva patří parkety. V České republice se těší velké popularitě a pyšní se dlouholetou tradicí. Osloví jejich odolnost, originální vzhled a funkčnost.
Podlahy z parket jsou vyráběny z menších formátů dřeva zpravidla o tloušťce okolo 2 cm, šířce 4 – 10 cm a délce 25 – 50 cm. Parkety jsou pokládány do nejrůznějších obrazců. Mohou mít podobu stromečku, cihly, řetězu, čtverce a podobně.
Pokud uvažujete o parketách, podívejte se na jejich výhody a nevýhody. Je pravdou, že tyto podlahy patří k dražším záležitostem, ale při správné údržbě vám budou věrně sloužit po mnoho desítek let, tudíž se investice do nich rozhodně vyplatí. Pozor si ovšem dejte na pokládku, kterou je lepší raději přenechat profesionálům z oboru.
Výhody
- ladí s každým interiérem, dřevo vytváří atmosféru tepla a navíc je každá podlaha unikátní
- vydrží desítky let a lze ji mnohokrát renovovat
- za pomoci tónovacích olejů je možné parkety barevně upravovat
- hodí se dětských pokojů i ložnic, protože jsou antistatické a antialergické
- při správném nalepení disponují výbornými zvukově-izolačními vlastnosti
- při montáži na hranoly palubkovým stylem může být zabudována tepelná izolace
Nevýhody
- pokládku je nezbytné svěřit odborníkům, je časové náročná a povrchová úprava je prováděna až po montáži podlahy (lepení, zařezávání, tmelení, broušení, lakování/olejování/voskování, lištování)
- změny teploty a vlhkosti mají na svědomí rozměrové změny a vznik spár - ideální atmosféra pro dřevo je kolem 20° C a vlhkost vzduchu okolo 60% (velké výkyvy teplot a vlhkosti mohou způsobit sesychání anebo naopak bobtnání)
- pokud chcete mít podlahové vytápění a zároveň parketovou podlahu, pak můžete zvolit pouze vrstvené parkety - jiné parkety si s podlahovým vytápěním nerozumí
- špatně provedená pokládka parket může mít za následek jejich klasické vrzání
- podlaha je velmi tvrdá a málo pružná, což by mohlo vadit těm, kteří dbají na zdraví svých nohou
- údržba podlahy z parket je celkem fyzicky i časově náročná - jednou za čas je nezbytné podlahu přebrousit a přelakovat, potažmo voskovat a olejovat
- protože je k výrobě parket potřeba velké množství ušlechtilého dřeva, které je navíc velmi náchylné na vnější prostředí, přiklání se stále více lidí k vrstveným dřevěným parketám
- při pořizování parket musíte sáhnout hlouběji do kapsy, než kdybyste volili jiný typ podlahové krytiny
- parkety jsou náchylné k poškrábání, citelnější poničení parkety nelze pouhým přebroušením opravit (nutnost zatmelení rýh)