Co a jak při pokládce laminátové podlahy
Jistě znáte z různých reklam, že pokládka plovoucí podlahy je velice jednoduchá a bez sebemenších obtíží zvládnete tuto akci zcela sami. Je třeba si ale dávat pozor na několik záležitostí, které by vynaložené prostředky do materiálu mohli zcela zničit.
Je třeba si dát pozor na:
· Nerovný podklad
· Dobrou podložku
· Dodržení dilatační spáry
· Důkladná studie obrázkového návody od výrobce produktu
V dnešní době jsou ceny laminátových podlah příjemně nízké a montáž jednotlivých lamel je překvapivě jednoduchá, že to zvládne i běžný domácí kutil. Lamely jsou totiž opatřeny zámky, díky kterým jde práce velice jednoduše a rychle. I přesto, že je pokládka plovoucí laminátové podlahy jednoduchá, tak je třeba dbát na několik pravidel, které nám zaručí, aby podlaha sloužila tak, jak má.
1. Podklad musí být vyrovnaný
Podklad je rovný až tehdy, kdy nerovnosti nepřesahují cca 2 mm na délku 1 m. Dbáme tedy na to, aby byly vyrovnány větší nerovnosti, které zanechali stavaři.
Jestliže jsou nerovnosti větší, tak je třeba je vyrovnat pomocí samonivelační stěrky. V některých případech se můžete setkat i s tak velkými nerovnostmi v betonu, že je potřeba je odstranit zbroušením a následným stěrkováním. Před samotným pokládáním je třeba nechat podklad vyschnout (vlhkost by neměla překročit 2 %).
Pokud hodláte položit plovoucí laminátovou podlahu na staré PVC nebo na koberec, tak to určitě nedělejte. V takovém případě nebudete mít jistotu, že bude podlaha 100% rovná. Nejlepší je veškeré vrstvy strhnout a začít od samotného začátku (původní podklad).
2. I samotné lamely musí odpočívat
Lamely v balíkách ponechte v místnosti, kde budete provádět pokládku a to nejméně 48 hodin.
3. Nejlevnější podložka není vždy tou nejlepší volbou
Pokud si myslíte, že je již podklad dostatečně vysušen, tak se i přesto vyplatí v místnosti rozprostřít parotěsnou fólii. Některé podložky proti kročejovému hluku jsou již parotěsnou fólií opatřeny.
Jestliže máte v plánu to, aby Vám podlaha sloužila velice dlouhou dobu, tak se vyhněte těm nejlevnějším podložkám, které stojí cca 10 Kč/m2. Pěnový materiál se velice brzy opotřebuje a jednotlivé lamely přijdou do kontaktu s podkladem, kde poté vzniká hluk přecházející do konstrukce budovy. Proto je doporučeno vybírat podložky z korku nebo hobry, které disponují perfektními izolačními vlastnostmi (hlukové i tepelné). Velice spolehlivé jsou také podložky vyrobené z extrudovaného polystyrénu.
Podložky pod plovoucí podlahy jsou nabízeny v rolích, nebo skládané „do harmoniky“.
4. Dilatační spáry
Zámky lamel jsou stavěné tak, aby se skládaly z leva do prava. Když budete montovat první řadu, tak ji fixujte nejméně 15 mm od stěny (dodržení dilatační spáry – podlaha může pracovat). K této akci lze využít dřevěné špalíčky, ale mnohem lépe se pracuje s plastovými ozubenými špalíky. S nimi si můžete dilatační spáru velice jednoduše nastavovat.
5. Zámkový systém
Lamely se v nejvíce případech pokládají tak, že se do sebe napojují krátkou stranou a sklopí se k podlaze, ale každý výrobce má zámkový systém trochu jiný. Dále se lamely podélně zaklapnou poklepáním na delší stranu. U starší podlah se musely lamely doklepat na kratší straně. Není se, ale čeho bát, protože na každém balení lamel naleznete obrázkový manuál. Pokud instalujete plovoucí podlahu do místnosti s vyšší vlhkostí, tak se doporučuje lamely k sobě ještě přilepit (lepidlo se nanese na vrchní část zámku).
6. Lamely a jejich řezání
Pokud budete lamely řezat, tak zbylé části můžete využít na další začátek řady. Uříznuté konce budou tedy vždy u stěny. Pro řezání lamel určitě postačí obyčejná pilka na dřevo. Při řezání se může stát to, že na lamelách vzniknou drobné otřepy, ale není se čeho bát, protože tyto nedostatky schováte jednoduše pod lišty. Pokud vlastníte přímočarou pilu, tak si řezání lamel velice zjednodušíte.
7. Lepení lišt nebo zámky?
Výrobce většinou dodává lišty tak, aby ladily s celkovým vzhledem podlahové krytiny. Lišty se dají spojovat speciálními rohy vyrobených z plastu.
Lišty se zaklapnou do držáků, které se vrtají cca po 0,5 m ke stěně. Pokud hodláte použít obyčejné dřevěné lišty namořené do odstínu podlahové krytiny, tak ty se v nejvíce případech lepí pomocí konstrukčního lepidla (tekutý hřebík).
8. Cena profesionální pokládky laminátové podlahy
· Pokládka podlahy - cca 110 Kč/m2
· Lišta k laminátové podlaze včetně montáže – 55 Kč/mb - MDF